visszavissza a főoldalra

Gyakran Feltett Kérdések (FAQ)

Európai
Harcművészetek
Iskolája



Kik vagyunk?

élet a középkorban

Ez melyik lovagrend?

Semelyik.

Akkor milyen lovagok vagytok?

Semmilyenek. Senki nem ütött minket lovaggá és nem is várjuk el sem a pápától, sem valamelyik királytól, királynőtől, hogy lovaggá üssön. Ez az egész nem erről szól!

De hát csak lovagnak érzitek magatokat, nem?

Nem vetjük meg a köznépet, nem érezzük, hogy le kellene gyilkolni a hitetleneket és a más vallásúakat vagy más felekezethez tartozókat, nem érezzük azt, hogy a hősiesség próbája lépten-nyomon párviadalra hívni akit csak lehet, nem akarjuk a sértéseket vérrel megtorolni, közülünk biztos, hogy nem mindenki jár templomba és még kevesebben tartjuk be a böjtöt. Vagyis nem érezzük lovagnak magunkat. Ugyanakkor a csapatban érték az adott szó megtartása, a nők tisztelete, a gyengék védelme, a testedzés, a bátorság, a jótékonyság, hűség, az udvariasság és a szerénység, valamint a mai korban őszinteségnek nevezett tapintatos, viszonylagos igazmondás. (Próbáltál már valaha, csak egy órára is teljesen őszinte lenni? Biztos? Teljesen biztos? És még vannak barátaid? És nem mondták, hogy hazudsz? Tisztában vagy azzal, hogy egy fél napig sem húznád a mai világban, gonosznak és őszintétlennek tartanának, ha tényleg lovagias, becsületes és szókimondó lennél? ) Tehát érték sok olyan dolog, amit a mai kor embere a lovagiassággal azonosít. Sőt, a harcművészeti iskola vizsgakérdéseiben a középkor lovagiasságával kapcsolatos kérdések is szerepelnek. De ettől még nem leszünk lovagok.

tábor

hUgy értettem, hogy lovagot játszotok?

Gondolom a lovag szerep alakítására céloztál. A középkori népesség hány százaléka volt lovag szerinted? Miért gondolod, hogy ha középkor, akkor lovagok? A középkor életmódját kutatjuk és jelenítjük meg, aminek ugyan a lovagok is részei, de nem kizárólag csak ők.

De azért csak hagyományőrzők vagytok, nem?

Nem tiltakozunk, ha hagyományőrzőnek neveznek minket, régebbi elnevezésünkben szerepelt is a "hagyományőrző" szó, de mi magunkra már nem használjuk a kifejezést. Nem a múltból a jelenben fennmaradt (és nagy valószínűséggel azóta átalakult, megváltozott) hagyományokat kívánjuk megőrizni, hanem régi korok harci technikáit és életét próbáljuk tanulmányozni és rekonstruálni.

Ti mind milliomosok vagytok?

(Talán meglepő, de gyakran "vádolnak" ezzel minket.)

Nem. Sokunknak még a havi 3000Ft-os tagdíj kifizetése is gondot okoz. Miért gondolod?

Módszereink:

asztal

Milyen múzeum áll mögöttetek?

(Ezt leginkább szakemberek kérdezik.)

Semelyik és nagyon sok. Nem függünk egy múzeumtól sem, pénzzel senki nem támogat, azonban az International Museum Theatre Alliance-on keresztül (és emellett is) sok szakember ismerősünk is van, akikhez fordulhatunk.

Rengeteg mindenhez jelszót kér az oldal! Miért? Hogyan lehet jelszót szerezni?

Annak, hogy bizonyos dolgok elérését korlátozzuk, több oka lehet. Személyes jogokat sértene, ha látnád a tagok személyes adatait, de gondolom téged sem ez zavar, inkább a korlátozott elérhetőségű információkra, előadásanyagokra, felszereléskövetelményekre, kapcsolatokra vagy kíváncsi. Mint fentebb írtuk, ennek is több oka lehet: mivel a múzeumok, történészek, magángyűjtők, stb. is sokszor féltik információikat, van olyan, hogy mi sem kapjuk meg a jogokat arra, hogy adataikat nyilvánosságra hozzuk. Amennyiben tagjaink önálló kutatást végeznek vagy információval látják el a csapatot, ők maguk mondhatják meg (az információ feltöltésekor megadhatják), hogy eredményeiket a nagy nyilvánosság vagy kizárólag a csapat számára kívánják elérhetővé tenni. És igen, valóban van, hogy mi magunk is féltjük a sokszor kemény munka árán megszerzett adatokat. Amíg engedékenyebbek, naivabbak voltunk, túl sokszor történt meg, hogy a tőlünk letöltött anyagokat a letöltő "sajátjaként" láttuk viszont máshol, vagy éppen kárunkra használták fel. Lehet, hogy te nem tartod szép dolognak az információ visszatartását, minket sok keserű tapasztalat tanított meg rá.

Jelszót tehát csak tagjainknak, hallgatóinknak áll módunknak adni. Viszont amennyiben kérdésed van, információt kívánsz tőlünk szerezni, írd az elérhetőség oldalon megadott email címre, minden bizonnyal örömmel segítünk.

Miért nincs letöltés gomb minden előadás mellett? Ezeket hogy tudom letölteni?

Azért nincs ott a letöltés gomb, mert ezek az előadások csupán szóban történtek, elektronikus anyag nem készült hozzájuk. Ez akkor szokott előfordulni, ha épp senki sem készült semmilyen írott előadással és valaki elvállalja, hogy beugrik mesélni egy témáról.

élet a középkorban

De hát én egy könyvben teljesen mást olvastam, mint amiről ti írtok és beszéltek! Hogy is van ez?

A régészet és a történészet nem egzakt tudomány. Ahogy ismereteink bővülnek, folyamatosan keletkeznek új elméletek, sok régen igaznak hitt állítás kérdőjeleződik meg. Tíz-húsz éve még sokszor teljesen mást lehetett olvasni a középkorról, annak életmódjáról, mint manapság egy-egy frissen publikált tanulmányban. Gyakran még a történészek sem értenek egyet, egy kérdésre sokszor nem lehet egyértelmű választ adni. Ezen kívül sajnos ma rengeteg tévhit él a középkorral kapcsolatban, így az írók is sokszor esnek abba a hibába, hogy automatikusan elfogadnak a köztudatban tévesen elterjedt állításokat. Ez nem csak szépirodalmi, hanem gyakran tudományos írásokban is előfordul, ami azután kereszthivatkozások útján igen hamar elterjed. A másik általános tendencia, hogy mivel a mai embernek komfort és biztonságérzetet nyújt, ha úgy gondol vissza a középkorra, mint egy már elmúlt sötét, brutális, kegyetlen, műveletlen, piszkos, mocskos időszakra, így előszeretettel fogadja el az ezt alátámasztó állításokat. Különösen igaz volt száz-kétszáz éve, amikor is a felvilágosodás és az iparosodó társadalom szerette volna úgy látni a régi időket, mint egy olyan kort ami hozzájuk képest rendkívül elmaradott és primitív volt.

Mi igyekszünk minden információt többszörösen, több forrást összehasonlítva elemezni, az elsődleges forrásokhoz (tehát korabeli iratokhoz) visszanyúlni, olyan könyvekből informálódni, amely mélyen belemegy az adott kérdésbe, elemzi azt, nem csak felületesen említ meg és állít be tényként egy-egy rendkívül elterjedt téves nézetet. A harcművészet- és életmód rekonstrukció során sok állítás tarthatóságát lehetőségünk van élőben is kipróbálni, igazáról meggyőződni. Ezért amit írunk vagy mondunk, annak nagy valószínűséggel komoly alapja, valóságtartalma van. Természetesen előfordulhat, hogy mi, vagy az általunk felhasznált források is tévednek, vagy nem pontosak. Ez esetben természetesen igyekszünk mihamarabb korrigálni, hiszen ha annak érdekében, hogy hitelesebbnek és tévedhetetlennek tűnjünk, ragaszkodnánk egy téves állítás igazához, épp a megőrizni vágyott hitelességünket vesztenénk el.

Hol és mikor lehet az egyesületet látni?

Klikk ide!

Csatlakozás:

Visegrád

Hol és mikor lehet egy foglalkozást megtekinteni?

Klikk ide!

Mikor lehet csatlakozni?

Évente egyszer indul új újonccsoport, általában ősz közepén. Ha nincs türelmed ezt kívárni, csatlakozhatsz előtte is, ekkor egy mentort rendelünk melléd, aki segít addíg, míg a legközelebbi újonccsoportba be nem kerülsz.

Mit tegyek, ha csatlakozni szeretnék az egyesülethez?

Klatty ide!

Hányan vagytok?

Igyekszünk kis létszámra korlátozni a csapatot, a "minőség a mennyiség fölött" elvet követve. Voltunk már közel százan is, és nem volt jó. Most a húsz fő körüli létszámot tartjuk ideálisnak, e körül mozgunk.

asztal

Szerepjátékos vagyok. Csatlakozhatok?

Ha csatlakozol, könnyen lehet, hogy csalódni fogsz. Semmi bajunk a fantasy-vel, a szerepjátékokkal, de ez nem az. Valószínűleg sok olyan dolgot fogsz hallani és tanulni, ami merőben eltér eddigi ismereteidtől és a fantasy világától. A középkornak a valóságban vajmi kevés köze volt a mai fantasy regényekben és szerepjátékokban ábrázolt dolgokhoz. Bocs.

Mi a jelentkezés alsó és felső korhatára?

Bár elsősorban érettebb gondolkodású jelentkezőkre számítunk, életkor tekintetében nem állítunk korlátokat eléjük. Léptek már be hallgatók általános iskolás korukban és a 40-es, 50-es korosztály is képviselteti magát. 18 év alatt azonban szülői beleegyezést is kérünk a belépéshez, a jelentkezési lapot a szülőnek vagy a gondviselőnek is alá kell írnia. Természetesen tekintettel vagyunk a fiatalabb hallgatók korára, és ezt a foglalkozások során figyelembe is vesszük.

élet a középkorban

Lányok is csatlakozhatnak?

Természetesen. Vívóiskolánkba is járnak lányok, mint ahogy a középkorban is akadtak női kardforgatók. Középkori életmóddal foglalkozó szekciónkba pedig különösen várjuk a nőnemű jelentkezőket.

élet a középkorban

Igaz, hogy nálatok terror van?

Nos, ha hozzá vagy szokva a fegyelemhez, jól fogod érezni magad, és, mint tapasztalataink mutatják, nem fogod érteni ezt a kérdést, vagy nevetni fogsz rajta. Azonban, ha hajlamos vagy felelőtlenül ígérgetni, dolgokat elvállalni és nem, vagy nem úgy megcsinálni, lódítani, kibúvókat keresni, akkor lehet, hogy valóban terrornak éreznéd amikor újra és újra számon kérjük rajtad, amit ígértél. Alapelvünk, hogy semmit nem kötelező elvállalni, de ha már elvállaltad, akkor ne csak üres ígéret legyen. És számon tartjuk, hogy mit ígértél (lásd lovagiasság, lásd bürokrácia), nincs kibúvó. Általában negatív következmények nélkül kérhetsz a feladatodra halasztást, ha kicsúszol az időből, és ha van elfogadható indokod, hogy miért nem tudod mégsem megcsinálni, akkor szólj, amint gond van! De szólj, ne a határidő lejárta után derüljön ki, hogy még el sem kezdted! Az, hogy neked ez csak egy hobbi és nem volt kedved megcsinálni, az nem elfogadható indok. Az sem, hogy ilyen a természeted. Mára már leginkább csak azok maradtak a csapatban, akik megértették, hogy egy bizonyos szint fölött csak fegyelmezetten és felelősen lehet munkát végezni. Bár foglalkozásaink jó hangulatúak (érdekes módon sokkal jobbak, amióta szigorítottunk a szabályainkon), ez nem jelmezes alkeszbuli, hanem egy iskola, házirenddel, vizsgákkal, fogadd el ezt a tényt, vagy menj el!

Igaz, hogy nálatok nagy a bürokrácia?

Az újoncok, amikor a szemeszter végén visszajelzést kérünk tőlük, a pozitívumok között szokták felsorolni, hogy jó a csapat szervezettsége, mindig mindent előre lehet tudni, tisztázottak a szerepek, felelősségi körök, feladatok. Külföldről, a HEMAC-ból is nagy elismerést kapott szervezettségünk, csakúgy, mint az ARMA-tól is érkezett pozitív kritika ez irányban. Ha szervezettség = bürokrácia, akkor igen, nagy a bürokrácia nálunk. Szerencsére.

Kérdések, amivel ki lehet minket kergetni a világból:

élet a középkorban

Igaz-e a DaVinci kód?

Nem.

Volt-e a templomosoknak titkos tudásuk?

Nem tudunk meggyőző bizonyítékról, hogy lett volna.

Mit szóltok a magyar - "tetszőleges, de előkelő népnév" rokonság legújabb bizonyítékaihoz?

Semmit.

élet a középkorban

Hallottátok, hogy 300 évet lecsaltak a történelemből?

A mocskok!

Ti vikingek vagytok?

Nem. De alakítunk viking karaktereket is.

Akkor nem is hisztek az Ásatrúban?

Egyének személyes hitéhez semmi közünk. Az Ásatrú különben sem az ősi viking vallás, az ősi norvégok, dánok, svédek legjellemzőbb vallását sem hiszem, hogy bárki követné tőlünk, hiszen egyikünk sem tart rabszolgákat és nem áldoz embert (reméljük nem is szeretne!).

Vagyis akkor nem vikingek vagytok, hanem középkori emberek?

Ha valaki a narválok viselkedését tanulmányozza, akkor ő narvál? Ha egy színész Hamlet szerepét játssza el, és elkezdni azt állítani, hogy ő maga Hamlet, diliházba zárják, nem? Különbség van a szerep átélése és azzal való azonosulás között.

Tudtátok, hogy a magyarok viseltek először csizmát?

Nem tudtuk.

Tudtátok, hogy a magyar az ősnyelv?

Igen, mindenki magyar, kivéve a magyarokat, akik sumérok. :)

élet a középkorban

Kinek a pártját fognátok a kereszténység és a vikingek csatájában?

Először is senkinek a pártját nem fogjuk semmiben, tanulmányozunk és nem véleményezünk, másodszor a kereszténység és a vikingek (Kik azok a vikingek egyáltalán? A viking nem egy nép, pláne nem vallás!) ellentéte is kicsit félre van értelmezve. Valójában a legtöbb korabeli ember, főleg a frissen kereszténységre tértek számára a kettő jól megfért egymással. Kicsit olyan ez, mint ahogy a modern időkben is átértelmezték a frissen megtérített bennszülöttek a kereszténységet és saját vallásukkal vegyítették. Voltak erőszakos térítések, de ezeket sokszor a kereszténységre frissen áttért és hatalmukat így megszilárdítani próbáló uralkodók irányították, a vallás kevesebb szerepet játszott benne, mint azt sokat hiszik.

Tudtátok, hogy az Excaliburt az USA a Pentagonban rejtegeti?

(Komolyan megkérdezték tőlünk.)

Miiiii? Meg vagy huzatva?

élet a középkorban

Vesszen "ide különböző politikusok neve jön" !

Ennek mi köze van a középkorhoz? Hogy jön ide a politika????

Mit szóltok ahhoz, hogy a kereszténység elpusztította az antik civilizáció tudását és a sötét középkorba vetette a világot?

1. Európa nem a világ. 2. Bár kétségkívül veszett el tudás, a középkorban ismerték antik elődeik tudományát és művészetét, sőt annak örököseként tekintettek magukra. 3. A középkor sokkal kevésbé volt "elmaradott", mint azt manapság a legtöbben hiszik. 4. A tudás fellegvárai, melyek az Európában akkor ismert világ tudását is megőrizték, a kereszténység központjaiban, a kolostorokban és később az egyetemeken (melyek szintén egyházi intézményként indultak) voltak megtalálhatóak. A tudás pusztulása sokkal inkább a háborúknak, mint a vallásnak volt tulajdonítható. Angliát például sokkal jobban visszavetették a viking inváziók, mint előtte a kereszténység elterjedése.

A keresztes hadjáratok a történelem szégyene! Még gyerekeket is küldtek a Szentföldre. Mit szóltok ehhez?

A keresztes hadjáratok okai túl összetettek az ilyen általánosításokhoz. Belegondoltál, hogy míg az ötödik században a Római birodalom, tehát a keresztény világ az egész Földközi tengert körülölelte, az első keresztes hadjárat előestéjén az iszlám már a mai Spanyolország és a mai Törökország területén járt? A gyerekek keresztes hadjárata pedig néhány fanatikus spontán kezdeményezése volt, amit a hatalmasságok nagy része és a Pápa is esztelenségnek tartott és elítélt.

Van identitástudatotok?

Talán jobban tisztában vagyunk az identitásunkkal, mint akik mindenféle fura elméleteket gyártanak népük származásáról.

élet a középkorban

Van magyarságtudatotok?

Igen, magyar tagjaink tudják, hogy magyarok, nem magyar tagjaink tudják, hogy nem magyarok. Vagy nem erre gondoltál?

Nem csak magyar karaktereket alakítotok! Nem vagytok ti idegenszivűek?

Micsodáááák? Egyikünknek sem volt szívátültetése, ha erre gondolsz!

Nem találtam az oldalatokon semmit a rovásírásról! Tudtok valamit írni ezzel kapcsolatban?

Igen. Nagyon-nagyon kevés rovásírásos nyelvemlék maradt fenn, annak zöme sem a középkorból, hanem későbbről. A ma használatos rovásírás nem teljes egészében a magyarok ősi írása, hanem a kevés fennmaradt székely nyelvemlék alapján később kitalált, kiegészített jelrendszer.

Egy fellépéseteken, a weboldalotokon láttam egy fotót egy nagyon helyes srácról! Megadnátok a telefonszámát?

Nem vagyunk társkereső szolgálat.




Hibát találtam az oldalon,
vagy módosítási ötletem, javaslatom van!


bejelentkezés