Vívókönyv adatbázis Középkori német-magyar szótár Középkori német fordítási segédlet Fegyver és vívástechnikai szótár



visszavissza a főoldalra

Vívókönyv értelmezések, feldolgozások

Harcművészet
Rekonstrukció



Salvator Fabris

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Fordítás:

A misura larga az a távolság, amelyben az ellenfelet meg tudod sebezni azáltal, hogy előrelépsz a jobb lábaddal.

Miután felvetted a megfelelő contraposturát, nem túlságosan távolságon kívül, óvatosan mozdítsd előre a jobb lábad, hogy belépj a misura largába. Azonban légy elővigyázatos, ha az ellenfél statikus tartásban áll: a tempó alatt, amíg a lábad mozgatod, előreszökkenhet a jobb lábával és kitörhet rád. Ezért fontos, hogy óvatosan mozdítsd a lábad, mindig észben tartva, hogy az ellenfél kihasználhatja a mozgás tempóját a saját előnyére. Miután felvetted a contraposturát, meg kell próbálnod kizökkenteni az ellenfelet a testtartásából, mondjuk cselt használva, így, mikor távolságon belülre érsz, megsebezheted. Ha mindig tisztában vagy azzal, mit tehet veled az ellenfél, lényegesen nagyobb biztonságban leszel, mert még könnyebben megakadályozhatod cselekedeteit.

Miután elnyerted a misura largát, ha az ellenfél megmozdítja a lábát, hogy javítson az alapállásán (és nem töri meg a távolságot!) megsebezheted a legközelebbi találati résen át anélkül, hogy kardjának mozdulatára várnod kell. Ezt nem lehet megtenni, ha a kardját mozdítja a lába helyett, mert a láb mozdulata általában hosszabb és lassabb a péngéénél; ha a lába nem mozdul, hárítani tud, miközben a kardod megpróbálja elérni célpontját, a vezető lábadat követve. És még ha nem is tud hárítani, miközben a lába mozdulatlan, akkor is meg tudja törni a távolságot és ezáltal ki leszel téve az ő ellentámadásának, hiszen nyitott testtartásban vagy támadó helyzetben.

Ehelyett, ha az ellenfél a kardját mozdítja (és nem a lábát) misura largában, sokkal hasznosabb azt a tempót arra kihasználni, hogy megnyerd a misura strettát. A misura strettát úgy határozzuk meg, mint azt a távolságot, amelyből meg tudod sebezni az ellenfelet a törzs előrehajlításával, a láb mozgatása nélkül. Ebben az esetben az ellenfélnek hátra kell lépnie, hogy ne maradjon veszélyben; ha nem teszi, könnyen megsebezhető, feltéve, hogy megőrizted a contrapostura eredeti előnyét.

Néha még az is lehetséges, hogy anélkül sebezzük meg az ellenfelet, hogy mozogna. Ezt csak a kardhegyed és a célpont közti távolság, illetve a te deboléd és az ő fortéja közti távolság óvatos felmérése után tehető meg; és csak miután megállapítottad, mennyire kell elmozdítanod a kardhegyed az ellenfeled felé és az ő fortéjétől el támadás közben. Ha bizonyosan tudod, hogy hárítása és ellentámadása egyenlő a te támadásoddal, akkor bizonyos lehetsz abban, hogy a te kardod eltalálja célpontját mielőtt hárítani tudna, hiszen a tiéd az első mozdulat előnye. De ha az ellenfél csak egy kis találati rést kínál fel, ami megeshet, ha erős guardiában áll, akkor is indíthatsz támadást az első rés felé és amikor hárítani próbál, megváltoztathatod a támadás irányát a második rés felé, amit védekező mozdulata megnyitott.

Ez a technika a misura strettára vontakozik.

Ha misura largában vagy és meg akarod nyerni a misura strettát, miközben ellenfeled mozdulatlan a guardiájában, a veszély jelentős. Amint felemeled a lábad, hogy előremozdulj, az ellenfél kihasználhatja ezt a tempót hogy megsebezzen, miközben hátrafelé mozdul a veszélyből misura largába, így megszüntetve az előnyt, amit megszerezni törekszel. Az oka ennek az, hogy a lábat legkevesebb két tempóval lehet csak mozgatni: az első, amikor felemeled, a második pedig, amikor leteszed. Néhányan, hogy ezt a hátrányt leküzdjék, előrecsúsztatják a lábukat anélkül, hogy felemelnék: ez könnyedén megvalósítható a vívóteremben, de nem az utcán, ahol mindenféle akadályokban megbotolhatsz. Ezért jobb mindig óvatosan felemelni, megbizonyosodva arról, hogy semmi nem akadályoz téged.

A misura stretta elnyerésének biztonságos módja először is az, hogy erős contraposturát vegyél fel. Aztán helyzed a testsúlyodat a bal lábadra és óvatosan emeld fel a jobbat, hogy előre mozdulj. Ekkor:

- Ha az ellenfél kihasználja ezt a tempót a támadásra, használhatod a contratempót, hogy háríts és visszatámadj, miközben a jobb láb és a test előrehajlik, jobban, mint amennyire eredetileg szándékoztad az előremozgás során. Ez még azt is lehetővé teheti, hogy elérd őt, ha megtöri a távolságot.
- Ha a fentebb leírtak szerint mozdítod a lábad előre és az ellenfél nem mozdul, megérkezel a misura strettába, miközben a testsúlyod teljesen a bal lábadra nehezedik, hogy ugyanabban a helyzetben tartsd, mint mielőtt a misura largából beléptél. Mikor ebben a helyzetben vagy, megtámadhatod az ellenfél bármilyen találati rését, amit feltár a test előrehajlításával; ennél a pontnál az sem számít, ha ez a rés az ellenfél egy kis mozdulatából származik, vagy sem.
- Végül, ha az ellenfél megtöri a távolságot, miután elnyerted a misura strettát, még mindig misura largában vagy. Így hát sebezhetsz akképp, hogymeghajlítod a tested és a súlyt a kinyújtott jobb lábra helyezed át, majd visszavonulhatsz mindkét láb visszahúzásával, egyikkel a másik után.

Miközben elnyered a misura strettát, gondoskodj róla, hogy a test sose mozduljon a lábbal együtt, hanem maradjon ugyanazon a helyen, miközben a láb előre mozdul; csak ezután biztonságos követni azt a testtel. De ha megsebezted az ellenfeled, szükséges, hogy miközben visszarántod a kardot, egyszersmind a testet is visszahúzd, amennyire csak lehet, és a lábad is húzd vissza. Tedd ezt okosan, hogy ha az ellenfél követi az újrafelállást, készen állj a hárításra és az ellentámadásra.

Ha az ellenfél folyamatosan megtöri a távolságot, miközben próbálod elnyerni azt, sose veszítsd el a türelmedet és kövesd őt. Valójában ennél a pontnál kell óvatosnak lenned, mert sokan vannak, akik visszavonulást színlelnek, azzal a szándékkal, hogy az ellenfelüket követésre csabítsák és megsebezzék őt az így létrejövő tempóban. Ehelyett őrizd meg nyugalmad és tartsd meg a felállásod. Ez voltaképp hamis biztonságérzetbe ringatja ellenfeledet, ami miatt előrejön: és amint ezt teszi, megsebezheted abban a tempóban és ő nem lesz képes magát megmenteni.



vissza
előre



Hibát találtam az oldalon,
vagy módosítási ötletem, javaslatom van!


bejelentkezés