Vívókönyv adatbázis Középkori német-magyar szótár Középkori német fordítási segédlet Fegyver és vívástechnikai szótár



visszavissza a főoldalra

Vívókönyv értelmezések, feldolgozások

Harcművészet
Rekonstrukció



Salvator Fabris

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Fordítás:

A kard megtalálása azt jelenti, hogy uraljuk azt. Bár ez a technika hasonló a contraposturához, van néhány különbség, mivel lehetséges úgy megtalálni az ellenfél kardját, hogy közben nem fedezed a kardhegy és a tested közti vonalat. Azonban a kard előnye még így is a tiéd, mivel az ellenfél nem tud megsebezni anélkül, hogy le ne küzdje a fortédat. És a te fortéd olyan közel van az ő kardhegyéhez, hogy ez utóbbi "megtalálva" van a tempóban, amit az ellenfél a kitöréshez használ. Ezzel szemben a contrapostura nem tekinthető "megfelelőnek" amíg a vonal az ellenfél kardhegye és a tested között teljesen fedezve nincs, mégha ebben az esetben is a forténak a deboléval szembeni előnyét használod ki.

Akkor tekintheted ellenfeled kardját "megtaláltnak", amikor a tiéd olyan helyzetben van, hogy erősebb az övénél és nem lehet félrelökni, hanem inkább az ellenfélé üthető félre.

A fogalom megértéséhez itt a kapaszkodó. Amikor guardiában vagy és meg akarod találni az ellenfél kardját, irányítsd úgy a kardhegyed, hogy az övével szembenézzen úgy, hogy a te kardod negyedik része az övének a negyedik részével szálljon szembe úgy, hogy a tiédnek nagyobb része vegyen részt a találkozásban. Akinek a kardjának a nagyobb része csap össze az ellenfélével (nem számít milyen kevéssel nagyobb), azé a kard előnye, mindaddig, amíg az ellenfél kardját annak gyengébbik részén találja.

Tartsd észben, hogy a kard mindig erősebb azon az oldalon, amerre mutat. Ha a saját kardod úgy akarod tartani, hogy az ellenfél kardjának erősebbik oldalára kerüljön, akkor a tested és a kardod úgy kell tartanod, hogy a kardod legalább olyan erős legyen, mint az övé. Ez leginkább azon múlik, miképpen hajlítod a csuklód, amint azt meg fogom mutatni a legnehezebbnek számító belső alapállás rajzán.

Vigyázz, hogy a kardhegyed ne legyen olyan messze az ellenfél kardjától, hogy miközben a kardjának a negyedik részét keresed, neki elég ideje maradjon arra, hogy a harmadik részét előretolja, vagy netán a másodikat is. Ebben a helyzetben ahelyett, hogy a debolét találnád meg, a fortét fogod. Ennek oka a két kard közötti távolságban keresendő. Annyira tudod a kardod az övébe tolni, amennyi a két kard közötti kezdeti távolság, ahogy tenned is kell amikor azért mozdul, hogy megtalálja a kardod, máskülönben végül meg fog sebezni téged.

Nem számít, milyen kicsi a tér a két kardhegy között, ha te teszed meg az első mozdulatot, hogy megtaláld az ellenfél kardját, szöget formálhat a kardjával, így megerősítve helyzetét és eltávolítva a kardhegyét a kardodtól. Ebben az esetben, ha távolságon belül van és támadásra szánja el magát, a fortéja olyannyira belehatol a kardodba, hogy nem leszel képes hárítani. Ez a helyzet csak még súlyosabb lehet, ha az ellenfél ezt a mozdulatot a kardhegyed irányába tett testmozdulattal ötvözi, miközben te a kardja megtalálására törekszel: ebben az esetben egészen a testedig elér mielőtt a kardod ismét vonalba tudna kerülni.

Ha el akarod kerülni ezt a helyzetet, először mérd fel a távolságot önmagad és az ellenfél, illetve a kardhegyed és az ellenfél kardhegye közti távolságot, és csak ezután kezdd el a mozdulatod a kard megtalálására. De miközben így teszel, mindig óvatosan mozdítsd a kardod, hogy gyors váltásra légy képes arra az esetre, ha az ellenfél úgy dönt, hogy a kezdő mozdulatodat tempóként használja ki:
- ha belül vagy szúr előre az ellenfél felé, miközben a markolatot vidd oda, ahova eredetileg a kardhegyed szándékoztad. Ily módon megsebzed az ellenfelet abban a tempóban, amikor előremozdul.
- Ha kívül vagy, hagyj fel az eredeti terveddel, ejtsd a kardhegyed az ellenfélé alá és sebezd meg a jobb oldalán, miközben a markolatot oda mozdítod, ahova eredetileg a kardhegyet szándékoztad. Tehát a technika még erről az oldalról is könnyen kivitelezhető.

Fontos észben tartani, hogy ha megtaláltad az ellenfél kardját, soha ne érintsd össze a pengéd az övével. Minél közelebb van hozzád, annál biztosabb és biztonságosabb az előnyöd, ha a fortéd finoman az ő deboléjával szemben van. Legtöbbször, ha nem piszmogsz az ellenfél kardjával, rá sem fog jönni, hogy megtaláltad. Mert ha hozzáérsz, valószínűleg rá fog jönni, mit próbálsz tenni és lehetősége lesz cavazionét végrehajtani, visszavonulni, vagy megváltoztatni a guardiáját a kardja kiszabadítása érdekében és el fogod veszíteni az előnyt.

Amellett, ha megérinted az ellenfél kardját, az valamennyire megbontja a saját testtartásod: ha egy hirtelen tempó révén kívánnál előnyt szerezni, nem teheted, mert az ellenfél pengéjének nyomása megköti a kardod. Mégha csak az ellenfél pengéjén nyugtatod a kardod és ő cavazionét hajt végre, akkor sem tudod megelőzni, hogy a kardhegyed kissé lefelé nem mozduljon, ami elég lehet ahhoz, hogy elmulaszd a tempót.

Ezzel szemben, ha a kardot a levegőben tartod, mindig felkészültebb leszel bármely eshetőségre, több támadásod lesz tempóban és nem leszel arra kényszerítve, hogy ellenőrizd az ellenfél pengéjét, ami gyakran fogásba torkollik és a vívást birkózássá alacsonyítja.

Ha, miközben te az ellenfél kardhegyének megtalálásán fáradozol, amaz a kardod felé mozdul, hogy találkozzon vele, vagy éppen megkösse azt, engedd neki, és a testét célozva megsebezheted amikor, vagy mielőtt megérinti a kardod. Vagy éppen egyszerűen csak leeresztheted a kardhegyed és így nem fogja megtalálni; ha követ téged e célból, megsebezheted a kardja felett abban a tempóban, amikor leereszti a hegyet. Van számos más módszer is hogy szabadon tartsd a kardod, hogy az ellenfél csak akkor érinthesse meg, ha támad; különösen, ha már megszerezted és megerősítetted a fortéd előnyét az ő deboléje felett.

Utolsó intelem: vigyázz, hogy miközben az ellenfél kardjának megtalálásán fáradozol ne mozgasd előre a kardhegyet a kard megerősítése céljából annyira, hogy az ellenfél megtéveszthessen azzal, hogy ellép a karhegyed mellett bármelyik oldalon, mielőtt felé fordíthatnád.

Ha a fenti szabályok szerint jársz el. Képes leszel megtalálni az ellenfél kardját, ami a győzelem felé tett első lépés. Ha az ellenfél ennél a pontnál ki akarja használni a tempót, amit te hozol létre azzal, hogy megtalálod a kardját, bizonyosan meg fog sebesülni. Ha nem akarja, hogy ilyen előnyhöz juss vele szemben, hátra kell lépnie, vagy megváltoztatni teste és kardja állását és a lényegében végtelen számú taktika közül valamelyiket alkalmazni.

Az, aki kecsesebben mozog, mindig szabadabban tudja tartani a kardját.



vissza
előre



Hibát találtam az oldalon,
vagy módosítási ötletem, javaslatom van!


bejelentkezés