Vívókönyv adatbázis Középkori német-magyar szótár Középkori német fordítási segédlet Fegyver és vívástechnikai szótár



visszavissza a főoldalra

Vívókönyv értelmezések, feldolgozások

Harcművészet
Rekonstrukció



Salvator Fabris

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Fordítás:

A határozott támadást úgy visszük véghez, hogy vagy kitörést hajtunk végre a jobb lábunkkal, majd azonnal visszahúzzuk, vagy csak a testet hajlítjuk előre a láb mozgása nélkül. A lerohanás olyan támadás, amelynek során mindkét lábbal lépünk, egészen az ellenfél testéig jutva.

Szükséges, hogy jártas légy a határozott támadásban, mert ez a leggyakrabban használt támadás párbajokban. Ezért ez az első támadás, amit gyakorolni kell, hogy megtanuld, hogyan haladj előre megfelelően és hogyan tegyél hosszú és pontos szúrásokat. A kéz önmagában pontatlan és (távolságtól függően) azt eredményezheti, hogy az egyik célpontra támadsz, miközben a másikat céloztad. Ez a pontatlanság a csukló miatt van, amely elhajlik, attól függően, hogy mennyire van kinyújtva, amitől a kardhegy közelebbre, vagy távolabbra kerül, és nagyobb, vagy kisebb szögben áll. Ha messzebbre akarsz elérni, akkor a kitöréssel együtt hajlítsd előre a tested, és aztán húzódj vissza biztonságba. Ez egy olyan technika, ami rengeteg gyakorlást igényel: de ha egyszer elsajátítottad, akkor kimondottan előnyösnek fogod találni, mert a tested ügyesebb lesz, a lábad fürgébb, és jó távolságérzéket nyújt, amellett segít, hogy az átalgosnál hosszabb szúrásokat hajts végre.

Hogy ennek a kitöréses technikának a hatásosságát teljesen kihasználd, fontos, hogy a lábaidat mindig egymáshoz közel tartsd; ily módon messzebbre elérsz támadás közben, és könnyebben vissza tudsz vonulni (a helyzettől függően). A súly nagy részét helyzed arra lábra, amelyik nem mozog, így a másik könnyű marad és gyorsabban tud reagálni.

Mindeme tények ismeretében nem ajánlatos, hogy olyan guardiába állj, amelyben a bal láb van elöl. Először is a táv rövidebb lesz, hacsak nem rohanod le az ellenfelet. Aztán még ha a jobb lábbal lépsz, majd visszahúzódsz, a támadásod kudarcot vallhat a hosszadalmas mozdulat miatt, és amiatt, hogy valószínűleg túl messze lépsz előre és nem leszel képes időben visszavonulni. Ezek és más okok miatt a ballábas guardia csak akkor elfogadható, ha arra vársz, hogy az ellenfél támadjon, amely esetben hátralépsz a bal lábbal és egytempós hárítás-riposztot hajtasz végre. Ez azért lehetséges, mert a test megváltoztatja a helyzetét a visszalépés során és a jobb oldal lesz elöl a riposzthoz. Azonban ha az ellenfél nem támad miközben ballábas guardiában állsz, sose ragadd magadhoz a kezdeményezést és ne támadd meg őt.

Egészében véve tehát hasznosabb jobblábas guardiában állni, így gyorsan tudsz támadni és visszavonulni, mivel a lábad és a tested kisebb mozdulatokat tesz. Ideális esetben kitöréses támadás után hasznos a jobb lábad a bal mögé húzni és aztán a ballal a jobb mögé lépni (így ismét a jobb lábbal maradva elöl): ily módon kellően biztonságos távolságba lépsz vissza, ahol az ellenfél nem tud elérni (hacsak meg nem sebzett előtte a kontratempóban).

A ballábas guardia hasznosabb a kardos-tőrös harcban, mint a kardos viadalban. Összefoglalva, okosabb a jobb lábat elöl tartó guardiában állni és a kitörés után húzd vissza a jobb lábad a baltól nem túl messze; ekkor, ha az ellenfél követ téged, újra kitörhetsz a jobb lábbal, vagy visszaléphetsz a ballal (helyzettől függően) és kivitelezhetsz egy jó riposztot.

A lerohanás ugyancsak nagyon hasznos és előnyös lehet, mert összezavarja és elbizonytalanítja az ellenfelet, valamint nagyobb lendületet ad a kardnak, és nagyobb bátorságot is mutat. A test, a kard és a láb tökéletes egységben halad előre, ami több lendületet és energiát biztosít. Amellett lerohanás közben könnyen válthatsz vonalat, így az ellenfél nehezebbn tud védekezni és nem tud megfontoltan cselekedni, mert nagyon gyorsan kell reagálnia; és ha a tested elhaladt a karhegye mellett, már nem lesz képes megsebezni.

Néha megesik, hogy a határozott támadás során olyan messze jutsz előre (vagy a hibás távolságbecslés miatt, vagy mert az ellenfél is kitörést hajt végre), hogy gyakorlatilag lehetetlen visszalépni távolságon kívülre anélkül, hogy megsebesülnél. Ilyenkor a legjobb egészen az ellenfél testéhez lépni: a nagyobb veszély akkor fenyeget, amikor belépsz a távolságba, de ha túlléptél a karhegyén a lerohanás közben, jó esélyed van legyőzni őt, mielőtt visszahúzná a kardját és megsebezne téged.

Néha még akkor is, ha megsebezted az ellenfelet, ő képes visszahúzni a kardját és megsebezni téged. Ilyenkor vagy abban hibáztál, hogy nem értél teljesen az ő testéhez el, vagy nem találtad el helyesen a tempót. Ezzel szemben ha akkor rohanod le, amikor a kardja előremozdul, és vagy semlegesítetted a kardját a hárítással, vagy a kardja vonalon kívülre kerül, lehetetlen lesz számára visszahúzni a kardját miközben lerohanod.

Egy másik hasznos technika a kardja mellett (bármelyik oldalán) végigfutni, miközben lerohanod, így mindig védve maradsz. Ha az ellenfél visszahúzza a kardját eközben, az csak a te előnyödre szolgál, mert nagyobb találati rést nyit és elhúzza a fortét előled (miáltal képtelen lesz szembeszállni a kardoddal).

Vannak páran, akik, még ha teljesen le is rohantad őket, képesek annyira visszahúzni a kardjukat annyira, hogy megsebezzenek, amit rövid karddal könnyebb végrehajtani, mint hosszúval. Azonban fenntartom, hogy ha tudod, hogyan kell lerohanni az ellenfelet, akkor biztonságban maradsz, a kardja hosszától függetlenül. Lerohanás közben számos dolgot tehetsz, például először kibillenteni az ellenfelet az egyensúlyából azzal, hogy nekiütközöl a testeddel, aztán megragadhatod a kardját a markolatnál; vagy lerohanhatod a kinyújtott karja alatt, mely esetben nem fogja tudni visszahúzni a kardját (akármilyen rövid is), hacsak előtte hátra nem lép (amit egy tempóban nem tud megcsinálni).

A lerohanást használsz, birkózni is kezdhetsz az ellenfeleddel és a földre viheted, ami ideális cselekvés, ha a kardoddal nem találtad el. Kétségtelen, hogy ha a kardod célba talált lerohanás közben, akkor az markolatig beleszalad az ellenfélbe, ami tovább taszítja őt elfele. Továbbá az ily módon okozott seb elég súlyos lehet ahhoz, hogy ne legyen már ereje visszahúzni a kardját és megsebezni téged.

Ezenfelül az, aki lerohanja a másikat, készebb lesz új cselekvésekbe fogni, míg az ellenfél védekezni fog, összezavarodva a sok rá leselkedő veszély miatt.

Amikor lerohansz, sok dolgot csinálhatsz, amik a határozott támadásnál nem lehetségesek. Például gyakran használhatod az üres helyeket és a giratát, amik nem annyira kivitelezhetők, ha te, vagy az ellenfeled nem rohanja le a másikat. Ha azt akaord, hogy a tested kitérjen az ellenfél kardhegye elől (bármelyik oldalon), akkor úgyszintén arra kényszerülsz, hogy közelebb menj; ennek pedig két oka van: a) így meg is tudod sebezni az ellenfeled ugyanabban a tempóban és b) így elkerülted az ellenfél kardhegyét mielőtt más szögbe állíthatná a kardot ellened. Tehát nyilvánvaló, hogy jobb teljesen a testéhez lépni, mint hátraugrani és megkockáztatni az ellentámadását mielőtt teljesen kikerülsz a veszélyből.

Az igaz, hogy ez veszélyesebb a kardos-tőrös harcban és több elővigyázatosságot követel, hiszen miután elkerülted az ellenfél kardhegyét, még mindig ott van a tőr veszélye. Azonban vannak technikák, amik révén biztonságosan lerohanhatod őt ilyen esetekben is, amit meg fogok mutatni a kardos-tőrös sebzések taktikájáról szóló fejezetben.

Ha tudod, hogyan kell lerohanni, hatékonyabban tudod mozgatni a kardod is, az ellenfeled kordában tartod és általában is határozottabb leszel ezzel a stílussal, még ha ez a technika a test és a láb mozgásának helyes megítélését követeli, hogy a karddal megfeleően tudjunk dolgozni.

Ha bal lábbal hajtod végre a lerohanást, soha ne a bal oldaladdal lendülj előre, különösen a kardos viadalban, mert nem fogod tudni kihasználni a fortéd előnyét, mivel nagyon hátul van. Ezért szükséges, hogy mindig a jobb oldaladdal lendülj előre akkor is, ha bal lábbal rohansz le. Így nemcsak hogy egyidejűleg kitérhetsz, hanem egyúttal a kardod is erősebb lesz és ugyanolyan messzire fog elérni, mint ha jobb lábbal rohantad volna le, merthogy jobban előre tudsz így hajolni.

Következésképp a határozott támadást ismerni egy dolog; a lerohanás végrehajtását ismerni meg egy másik. És a technikák együttes ismerete révén sikeresen fogsz tudni vívni annak megfelelően, ki az ellenfeled és milyen tempókat ajánl fel neked. Néha előfordul, hogy csak határozott támadást tudsz intézni az általa nyitott tempók rövidésge miatt.

De mindezen technikák a guardiában állásra vonatkoznak. Van egy másik fajta lerohanás is, amit bármilyen tempóban végre lehet hajtani; de erről később beszélek majd e könyvben.



vissza
előre



Hibát találtam az oldalon,
vagy módosítási ötletem, javaslatom van!


bejelentkezés