Vívókönyv adatbázis Középkori német-magyar szótár Középkori német fordítási segédlet Fegyver és vívástechnikai szótár



visszavissza a főoldalra

Vívókönyv értelmezések, feldolgozások

Harcművészet
Rekonstrukció



Salvator Fabris

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Eredeti kép:

A kép megtekintéséhez be kell jelentkezned

Fordítás:

A négy guardia a kéz és a kard négy különböző állásából ered, melyek közül az utóbbinak két éle és két lapja lévén, négy különböző eredményt kínálnak.

Az első állás, vagy guardia a kéznek abból az elhelyezkedéséből ered, amibe közvetlen azután kerül, hogy a kardot kihúzzuk a hüvelyéből és az ellenfél irányába szegezzük - ahogyan azt mindig irányítani tanácsos, minden guardiában, kivált az egyedül forgatott kard esetében.

Ha az első állásból a kezed kissé lefelé fordítod, akkor vetted fel a másodikat. A harmadik az, amikor a kéz természetes állapotában nyugszik, anélkül, hogy bármerre fordulna; a negyedik pedig az, amikor a kéz befelé fordul.

A kéz csak ebben a négy állásban lehet; ha primában van, akkor át kell haladnia a secondán és a terzán is, hogy a quartába érkezzen, ami az utolsó lehetséges pozíció (innen van a neve). Az első a legkényelmesebb a kard kirántásakor; ugyenezt végre lehet hajtani a másodikban és a harmadikban - bár kissé nehézkesen - , de sosem a negyedikben.

Fontos tisztázni azt, hogy semmit sem teszünk, ami nem e négy guardia lényegéből ered. Azért mondom, hogy "lényegéből", mert ha megnézzük, akkor bizony van némi távolság a guardiák között, a pengelap szélességének és a kéz állásának köszönhetően. Más szóval, a prima és a seconda között van egy pont, ahol a kéz megállhat; hasonlóképpen van egy a seconda és a terza, valamint a terza és a quarta között. Ezért mondhatjuk, hogy van négy "szabályos" guardia és három "szabálytalan", mely utóbbiak ötvözik annak a két guardiának némely sajátosságait, melyek között felvehetők.

De hogy ne keverjük össze a dolgokat túlontúl, csak a négy "szabályos" guardiáról fogok szót ejteni, minthogy ezeknek sajátja minden tulajdonság, amit a "szabálytalanok" birtokolhatnak. A guardia minősége nemcsak a kéz állásától, hanem a kardhegy irányától is függ, ami voltaképp megadja a guardia erejét. A másik ok, ami miatt e négy guardiához ragaszkodunk, az az a tény, hogy az ellenfél négyféleképp sebezhető meg: belül, kívül, lent és fent. Ezt a guardiától függően különbözőképp tesszük.

Többet beszélek majd erről a gondolatmenetről amikor a négy guardia természetét tárgyalom. Számos védekező és támadó mozdulatot láthatsz majd; némelyiket nyújtott, másokat hajlított karral hajtjuk végre, némelyiket magasan, másokat alacsonyan és mindegyik sajátosságát külön el fogom sorolni.



vissza
előre



Hibát találtam az oldalon,
vagy módosítási ötletem, javaslatom van!


bejelentkezés